Po zanimivih 2/3 letošnje sezone, se je začela bitka za naslov prvaka razpletati, ampak v drugo smer.
26.8. VN Turčije (Carigrad) Vrhunci: Druga dvojna Ferrarijeva zmaga in tretja Massina. Polom: Težko govoriti o polomu ali pa o smoli McLarnovega dirkača. Čudežnem dečku je, po dobrem tretjem mestu, počila pnevmatika in je moral na nenačrtovan postanek in s tem omogočil Alonsu, da je končal kot tretji, sam pa se je "veselil" na petem mestu. Presenečenje: Nick Heifeld na četrtem in Heikki Kovalainen na 6. mestu. Povzetek: Precej dolgočasna dirka, ki sta jo diktirala Ferrarijeva dirkača od začetka do konca. Za edino razburjenje je poskrbel Lewis s počeno gumo in za edini odstop je bil "kriv" Mark Webber. Sicer pa še ena tipična dirka, kjer se samo vozi po stezi kot v krogu za ogrevanje in nihče nikogar ne napada ali prehiteva. Vrstni red: 1. Felipe Massa 2. Kimi Räikkönen 3. Fernando Alonso
09. 09. ITALIJA (Monza) Vrhunci: Prevlada srebrnih puščic in četrta zmaga Fernanda Alonsa. Polom: Obupna predstava Ferrarijev na domači dirki. Tako kot je morala boleti ta dirka, ni še nobena. Popolna nemoč ekipe z Maranella. Da bo polom še večji, sta tudi "hčerinski" ekipi Ferrarija končali dirko na zadnjih 4. mestih. Totalen polom, ki ga ne reši Kimijevo 3. mesto. Presenečenje: Timski uspeh BMW sauberja. Nick zopet 4, Kubica 5, ker zopet odličen Nico Rosberg. Po zadnjem 7. mestu, na tej dirki še mesto višje. Povzetek:Sama dirka ni bila pretirano zanimiva. Dvoboj Masse in Lewisa, ki se je končal z majhnim dotikom, končanje Masse v boxih s pokvarjenim bolidom in teatralen izlet s steze Davida Coultharda. Ter edino pravo prehitevanja Lewisa skozi celotno sezono, čeprav ranjenega Kimija bi v tistem trenutku prehitel skoraj vsak. Vrstni red: 1. Fernando Alonso 2. Lewis Hamilton 3. Kimi Raikkoenen
16. 09. BELGIJA (Spa - Francorchamps) Vrhunci: Začel se je pohod na vrh. Ponovna zmaga Kimija, že četrta letos. Polom: Robert Kubica, ter že celoletni polom Toyote in Honde. Presenečenje:Nick Heifeld in Nico Rosberg kot že na zadnjih 2 dirkah. Nico se res izkazuje. Ter Mark Webber. Povzetek: Edina zanimiva stvar na precej dolgočasni dirki je bilo zapiranje Alonsa, kar je povzročilo izlet Lewisa iz idealne linije in precej vroče krvi po dirki. "Ljubezen" med dirkačema je dosegla vrelišče. Vrstni red: 1. Kimi Räikkönen 2. Felipe Massa 3. Fernando Alonso
30. 09. JAPONSKA (Fuji Speedway) Vrhunci: Zmaga Lewisa in naskok v lovu za prvaka. Samo dirko je krojilo veliko nefer potez s strani komisarjev. Polom: 1. večino časa je bil na stezi varnostni avto, kar pomeni da ni bilo neke preveč razburljive dirke. 2. nepošteno kaznovanje Roberta Kubice, ki ni bil kriv za Lewisev izlet iz steze. Kolikor jaz vem, če dirkača odnese z idealne linije in ga ti hočeš prehiteti po tej liniji in če on zapelje pred tebe, je kriv on in ne ti. Grdo in nepošteno kaznovanje. fej fuj! 3. Ponovno nekaznovanje Lewisa. Krivec za nesrečo Webbra in Vettla. Komisarji kaznovali Vettla, nato kazen zmanjšali. Interesantno pa je, da so vsi videli kako je Lewis nešportno zaprl Vettla, nekdo je to celo posnel, ampak so posnetki čudežno izginili z youtubea. Počasi prihajajo na plan stvari, ki kažejo na to, da ima Lewis ogromno podporo na strani komisarjev in šefe Bernieja. Peh! 4. Mini polom Ferrarija. Presenečenje: Heikki! Zasluženo. Ni mi bil všeč vrstni red, ker so si drugi dirkači zaslužili zmago ali pa vsaj stopničke, pa so končali v pesku ali pa kaznovani. Pravi krivec je pa pobral vso smetano. Drugo presenečenje Sutil, ki si je pridirkal prve točke v karieri! Po napaki Luizzija, ki so mu vzeli nevemkoliko sekund, se je prve točke veselil prav mladi Nemec, sicer voznik Spykerja. Povzetek:Dež. Japonsko je krojil hud naliv in veliko vode na cesti. Skoraj tragična nesreča Alonsa. Sicer ni zgledalo grozljivo, ampak si niti ne upam zamisliti, kaj bi se zgodilo, če bi bil za njim kak dirkač, ki bi na polno (sicer hitrosti niso bile (pre)velike) treščil vanj. Groza. Vrstni red: 1. Lewis Hamilton 2. Heikki Kovalainen 3. Kimi Räikkönen
07. 10. KITAJSKA (Šanghaj) Vrhunci: Neumna/začetniška napaka Lewisa, ki je ponovno odprla že skoraj dobljeno svetovno prvenstvo. Nova, že četrta, zmaga Kimija. Polom: Lewis Hamilton. Sicer ne vem kaj je mislil, ampak ali ga niso učili, da se v box ne zapelje s polnim gasom, kadar imaš gume v zelo slabem stanju in da se iz peska ne da zapeljati, ko 1x tako globoko zariješ vanj. Ejej. Robert Kubica brez bencina??!! Sicer mi je čudno, da ib ostal brez bencina, ampak vseeno. Huda napaka BMWja, posebej, ko so imeli pogoje za dobro uvrstitev. Presenečenje: Mladi Schumacherjev varovanec Sebastian Vettel na (zanj) odličnem četrtem mestu! Za dodatno presenečenje je poskrbel Luizzi s 6. mestom, ki je zaokrožil slavje Torra rossa. Aplavz. Povzetek: Tekma se je začela po mokri stezi z vodstom Lewisa, Kimi za njim in mini dvoboj med Alonsom in Masso, ki ga je dobil Alonso. ko se je steza sušila, je Lewis začel izgubljati prednost, Kimi ga je že ujel ter tudi prehitel. Lewis je po odhodu v box, končal v zidu na uvozu v le-te. Svetovno prvenstvo je odprto. Vrstni red: 1. Kimi Räikkönen 2. Fernando Alonso 3. Felipe Massa 21. 10. BRAZILIJA (Interlagos) Vrhunci: Totalna premoč Ferrarija od štarta do cilja. Polom: Lewis Hamilton, ki je zaradi lastnih neumnih, začetniških napak izgubil naziv svetovnega prvaka. Zopet se moram dotakniti neenakosti med dirkači. Lewis je na kvalifikacijah 2x vidno oviral Kimija, na prostem treningu v petek je imel napačne gume, in je odnesel le z opozorilom. Če bi to naredil kdo drug, vemo kje bi bil ;) Presenečenje: Nico Rosberg ter oba BMWja. Povzetek: Kimiju Raikkonenu je uspelo neverjetno. Postal je svetovni prvak po zaostanku 7 točk. Nihče ni mislil, da se bo to tako končalo. Ferrari je svetovni prvak posamično in v konstruktorskem seštevku. Massa se je zopet izkazal, čeprav je žal že v Montrealu izgubil vse realne možnosti za prvaka. Škoda, njega sem videla kot prvaka. Vrstni red: 1. Kimi Räikkönen 2. Felipe Massa 3. Fernando Alonso
SP skupno, končni vrstni red (17):
Dirkači: 1. Kimi Räikkönen (Fin/Ferrari) 110 ------------------------------------------------- 2. Lewis Hamilton (VBr/McLaren-Mercedes) 109 3. Fernando Alonso (Špa/McLaren-Mercedes) 109 4. Felipe Massa (Bra/Ferrari) 94 5. Nick Heidfeld (Nem/BMW-Sauber) 61 6. Robert Kubica (Pol/BMW-Sauber) 39 7. Heikki Kovalainen (Fin/Renault) 30 8. Giancarlo Fisichella (Ita/Renault) 21 9. Nico Rosberg (Nem/Williams-Toyota) 20 10. David Coulthard (VBr/Red-Bull-Renault) 14 11. Alexander Wurz (Avt/Williams-Toyota) 13 12. Mark Webber (Avs/Red-Bull-Renault) 10 13. Jarno Trulli (Ita/Toyota) 8 14. Sebastian Vettel (Nem/Toro-Rosso-Ferrari) 6 15. Jenson Button (VBr/Honda) 6 16. Ralf Schumacher (Nem/Toyota) 5 17. Takuma Sato (Jap/Super-Aguri-Honda) 4 18. Vitantonio Liuzzi (Ita/Toro-Rosso-Ferrari) 3 19. Adrian Sutil (Nem/Spyker-Ferrari) 1
*McLaren je sicer zbral 166 točk, a se je (FIA) po vohunski aferi ''Stepneygate'' odločila, da mu odvzame vse točke
Na začetku sezone sem stavila na Masso, stavila sem na zmago Nicka ali Roberta in na lepe rezultate Nica. Govorila sem o slabih motorjih McLarna, ki so letos čudno delovali brezhibno (tisti, ki so spremljali lanske sezone, vedo, da se je avto zadnji 2,3 leta samodejno razpadal), o neznanem čudežnem dečku, na bolje rezultate Fisica pred Hekkijem. Kaj se je zgodilo? McLaren je popravil motorje in stabiliziral celoten avto. Nico se je izkazal in osvojil 9. mesto posamezno. Heikki je postal prvi voznik Renaulta, Fisico pa je dobil šut karto. Nick in Robert nista uspela zmagati, ampak sta pokazala nekaj lepih rezultatov. Občudujem Roberta, ki se je po tako grozljivi nesreči opomogel in normalno dirkal naprej. Na primer Ralfa Schumacherja se je huda nesreča v Indianapolisu močno dotaknila in se je to poznalo na njegovem dirkanju. Massa je pač tipični brazilski voznik. Tako kot Rubens Barrichello. rojen za drugega. Čeprav Brazilci upajo, da bodo v njemu videli novo Senno, mi je žal, da to nikoli ne bo.
Letošnji polom? Toyota, Renault in Honda. Honda je na zadnji dirki premagala svojo tovarniško, slabšo ekipo.
Letošnje presenečenje? Lewis Hamilton. Istočasno pa je tudi največji poraženec.
Največji poraženci? Toyota že zadnja 3leta. Kljub ogoromnim vložkom, ni in ni rezultatov. McLaren, kljub izboljšanemu dirkalniku (ne bomo o temu, kako so prišli do njega). Izgubili so vse. In sušno obdobje od Mike dalje se nadaljuje. Mogoče bo šlo pa v 9.
Letošnji zmagovalci? Ferrari nedvomno in BMW Sauber. Med slabšimi ekipami je treba omeniti Williams-Toyoto, ki je prehitela glavno ekipo toyote in to kar pošteno. Za 20 točk! slike: SiOL